Kukiz mówi prawdę: prezydent nie chciał się z nim spotkać

0
585

Oświadczenie Piotra Dudy, szefa NSZZ “Solidarność” na temat spotkania z prezydentem RP, do którego nigdy nie doszło, ponieważ prezydent Komorowski nie chciał się spotkać z Pawłem Kukizem.

W internecie pojawiły się informacje o piśmie, które wspólnie z Pawłem Kukizem po spotkaniu tzw. Platformy Oburzonych wysłaliśmy do Pana Prezydenta w kwietniu 2013 r. prosząc o spotkanie.

Potwierdzam to co mówi Paweł Kukiz i przypominam, że wnioskowaliśmy wtedy, aby poza przekazaniem „Przesłania 16 marca”, spotkanie dotyczyło m.in. kwestii referendów obywatelskich, finansowania partii politycznych oraz zmian w ordynacji wyborczej. Nie pamiętam już dokładnie kto, ale przedzwonił do mnie wysoki urzędnik Kancelarii Prezydenta informując, że Prezydent może się spotkać tylko ze mną, ale absolutnie wykluczone jest spotkanie z Pawłem Kukizem, który – jak powiedział mi urzędnik – w opinii Prezydenta nikogo nie reprezentuje.

Odmówiłem spotkania informując, że bez Kukiza nie idę. Dzisiaj zadaje sobie pytanie: co się takiego stało, że Prezydent nie tylko chce spotkać się z Pawłem Kukizem, ale nawet gotów jest przeprowadzać w tych sprawach referendum? Czyżby przegrana I tura?

Dla potwierdzenia tych informacji przedstawiam poniżej pełną treść pisma, które wspólnie z Kukizem podpisaliśmy i wysłaliśmy do Pana Prezydenta.

Piotr Duda

 

Gdańsk, 30 kwietnia 2013 r.

Sz. Pan Bronisław Komorowski Prezydent RP

Szanowny Panie Prezydencie!

W imieniu spotkania w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańsk w dniu 16 marca br. ponad 100 organizacji społecznych, stowarzyszeń, inicjatyw obywatelskich i organizacji związkowych, które w przestrzeni publicznej nazywane jest tzw. „Platformą Oburzonych”, zwracamy się o bezpośrednie spotkanie z Panem Prezydentem.

Chcemy osobiście przekazać „Przesłanie 16 marca”, w którym zwracamy się do Pana Prezydenta o wszczęcie procedury zmiany konstytucji w zakresie przepisów o referendum ogólnokrajowym. Uczestnicy spotkania zgodnie uznali, że konieczna jest zmiana przepisów prowadząca do obligatoryjności obywatelskiego referendum i zniesienia progów warunkujących jego ważność. To znacząco poprawi funkcjonowanie polskiej demokracji. Pozwoli też wypowiedzieć się społeczeństwu w tak ważnych kwestiach jak ordynacja wyborcza, finansowanie partii, liczebność sejmu, istnienie senatu.

Ze swojej strony deklarujemy otwartość w rozmowach nad tym trudnym tematem, które mamy nadzieję pod kierunkiem Pana Prezydenta szybko zostaną uruchomione.

Paweł Kukiz        Piotr Duda

 

źródło:http://www.solidarnosc.org.pl/