10 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, o godz. 21.37 zmarł papież Jan Paweł II. Pierwszy papież w najnowszej historii będący nie-Włochem, na trwale zapisał się w historii Kościoła i świata. Jego długi pontyfikat obfitował w wiele nowości i przełomów. Wywarł szczególny wpływ na losy świata, a postawa w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi.
Już podczas uroczystości pogrzebowych wierni wołali “Santo subito”, czyli “Święty natychmiast”. Kanonizacji Jana Pawła II dokonał papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku. Na uroczystości w Rzymie był obecny Benedykt XVI, który beatyfikował papieża Polaka w 2011 roku.
Nazwany papieżem-pielgrzymem, odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia. Podczas jego posługi, ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm.
10 lat temu wiadomość o śmierci papieża podał uczestnikom czuwania na placu św. Piotra, arcybiskup Leonardo Sandri. Czas po śmierci Jana Pawła II był okresem refleksji i wyciszenia dla większości Polaków. W wielu miastach odprawiano msze w jego intencji.
W Narodowej Mszy za duszę Jana Pawła II na Placu Piłsudskiego w Warszawie wzięło udział ponad 200 tysięcy osób. Pogrzeb odbył się 8 kwietnia. Mszy koncelebrowanej przez kardynałów i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich przewodniczył ówczesny kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Mówił, że miłość Chrystusa była główną siłą Jana Pawła II, a słowa Jezusa “Pójdź za mną” mogą być kluczem do przesłania jego życia.
Do grobu papieża Polaka w bazylice św. Piotra w Rzymie pielgrzymują miliony wiernych. Zostawiają karteczki z modlitwami, prośbami i podziękowaniami dla Świętego. Rok 2015 uchwałą polskiego sejmu jest rokiem Jana Pawła II. Posłowie ustanowili go “w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu ale i całego współczesnego świata”.
zobacz Jan Paweł II
źródło: wiadomosci.wp.pl