Będzie powrót do koncepcji dalszej konsolidacji energetyki?

0
912

W ciągu kilku miesięcy opozycja parlamentarna ma zamiar przedstawić swój plan dla energetyki – donosi “Rzeczpospolita”. Jak czytamy w dzienniku, nie wykluczony jest powrót do koncepcji dalszej konsolidacji branży. Dziennik wraca do tematu konsolidacji grup energetycznych i przypomina, że jakiś czas temu mówiło sięo połączeniu PGE z Energą i Tauronu z Eneą, a także PKN Orlen z Grupą Lotos. Jednak pomysły te zeszły na dalszy plan wobec problemów górnictwa, w którego ratowanie zaangażowano grupy energetyczne.

Według cytowanego przez “Rz” Herberta L. Gabrysia, eksperta ds. energetyki w Krajowej Izbie Gospodarczej, póki co raczej nie ma dobrego klimatu do powrotu do takich koncepcji, choćby ze względu na czekające branżę inwestycje związane z odbudową mocy, czy brak nowej polityki energetycznej i napięcia w relacjach z KE.
Jednak jak pisze “Rzeczpospolita”, temat konsolidacji w energetyce może wrócić za sprawą opozycji. Cytowany przez dziennik poseł Zdzisław Gawlik, który w opozycyjnym gabinecie cieni pełni funkcję ministra energii zapowiada, że w ciągu kilku miesięcy opozycja przedstawi swój program dla energetyki. Według posła trzeba pomyśleć o stworzeniu silniejszych podmiotów, które mogłyby szukać szans zaistnienia na europejskim rynku i nie jest wykluczone, że w programie tym znajdzie się koncepcja łączenia grup energetycznych. “Rz” przypomina, że kiedy Gawlik był wiceministrem w MSP, w resorcie prowadzono rozmowy na temat konsolidacji grup energetycznych.
Jak czytamy w “Rz” wraca też sprawa połączenia Orlenu i Lotosu. Dziennik cytuje za Radiem Gdańsk ostatnią wypowiedź wiceministra infrastruktury i budownictwa Kazimierza Smolińskiego, który na spotkaniu z organizacją Pracodawcy Pomorza stwierdził, że choć na razie rząd na taki krok się nie zdecyduje, to jest to tylko kwestia czasu.
– Działanie takie, choć bliżej nieokreślone w czasie i jednoznacznie skutkujące zwiększeniu udziału procentowego skarbu państwa w PKN Orlen, wydaje się posiadać wciąż ten sam wysoki stopień prawdopodobieństwa realizacji – powiedział.
źródło:cire.pl