Co się stało, że się z…….!!
Spadają wyniki grupy Energa. Tracą też akcje

0
802

Spadają zyski Energi i druga połowa roku wcale nie będzie lepsza. Ta perspektywa zniechęca inwestorów. Akcje energetycznej spółki są wyceniane najniżej od maja 2014 roku. W kilka miesięcy wartość firmy skurczyła się o prawie 4 mld zł.

Akcje Energi taniały we wtorek przed południem nawet 3,5 proc. To jedna z najsłabszych spółek wśród krajowych blue chipów. Zła passa akcjonariuszy utrzymuje się od kwietnia, kiedy kurs na giełdzie w Warszawie przekraczał 27 zł. Teraz to niecałe 18 zł.

Oszczędności inwestorów w niecałe pół roku skurczyły się o jedną trzecią. Tym samym wartość firmy spadła o 3,7 mld zł. W tej chwili Energa wyceniana jest na 7,5 mld zł – to najgorszy wynik od prawie półtora roku.

Brak wiary inwestorów we wzrost wartości spółki jest uzasadniony. Energa zakłada, że w drugim półroczu wyniki mogą być gorsze niż rok wcześniej. Już pierwsze sześć miesięcy roku były słabe. Zysk nie przekroczył 530 mln zł wobec 595 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Dodatkowym obciążeniem dla wyników byłoby zaangażowanie się Energi w pomoc Nowej Kompani Węglowej. Prezes Andrzej Tersa w połowie sierpnia po raz kolejny podkreślił, że nie widzi ku temu przesłanek. Decyzja nie należy jednak do niego.

W obliczu problemów Energa zapowiedziała ostatnio aktualizację strategii. Prace nad nowymi założeniami mają się zakończyć pod koniec roku. Do tej pory inwestorzy będą za pewne bacznie przyglądać się każdym działaniom zarządu.

Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2014 roku. Blisko 40 proc. energii produkuje z odnawialnych źródeł, co wyróżnia spółkę na tle konkurentów.

źródło:http://www.money.pl/