Długo oczekiwana zmiana warty

0
759
fot.Marcin Żegliński

Co najmniej 7 godz. będą trwały dzisiejsze (6 sierpnia) uroczystości zaprzysiężenia nowego prezydenta Andrzeja Dudy. Rozpoczną się w Sejmie RP o godz. 10.00, a zakończą przed Pałacem Prezydenckim ok. godz. 17.00. W tym czasie planowane są przynajmniej cztery wystąpienia Prezydenta.

Na godz. 10 zaplanowano posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, przed którym Andrzej Duda złoży przysięgę. Marszałek Sejmu otworzy posiedzenie i odegrany zostanie hymn państwowy. Przed Zgromadzeniem Andrzej Duda, w towarzystwie małżonki Agaty, złoży uroczystą przysięgę i wygłosi orędzie. Ok. godz. 11.35 opuści budynek parlamentu.

Po uroczystości w Sejmie prezydent weźmie udział w mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 11.50 w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela, której przebieg będzie można obserwować na telebimie wystawionym na Placu Zamkowym. Mszy świętej będzie przewodniczył przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, a homilię ma wygłosić prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak.

O godz. 13.30 para prezydencka przejdzie do Zamku Królewskiego, gdzie o godz. 14 odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi odznak: Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.
O godz. 15 para prezydencka zostanie uroczyście powitana w Pałacu Prezydenckim przez szefa Kancelarii Prezydenta Jacka Michałowskiego. W pałacowej kaplicy prezydent Duda złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz ministrów i pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Prezydent Duda przejdzie następnie do swojego gabinetu.

O godz. 15.30 na pl. Piłsudskiego prezydent przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP
Ok. godz. 16.10 już po powrocie do Pałacu Prezydenckiego planowane jest kolejne wystąpienie prezydenta Dudy.
Przed Pałacem Prezydenckim na telebimie będzie można oglądać relację ze wszystkich wydarzeń związanych z zaprzysiężeniem prezydenta. Telebim będzie ustawiony także na Placu Zamkowym.
W imieniu NSZZ „Solidarność” w całych uroczystościach udział weźmie przewodniczący Związku – Piotr Duda.

źródło: solidarnosc.org.pl, onet.pl