Jak przedłużyć sobie urlop? Kalendarz na 2019 rok

0
858

Kiedy wypadają najważniejsze święta w 2019 r.? Jak zaplanować nasze urlopy, by uzbierać więcej dni wolnych sumując i zyskując na dniach urlopowych? Na majówce 2019 roku wystarczą dodatkowe trzy dni urlopu, żeby wypoczywać przez dziewięć dni.

6 stycznia, czyli Święto Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), wypada w niedzielę, czyli w dzień, który i tak jest ustawowo wolny od pracy.

Wielkanoc (święto ruchome) wypada w 2019 r. 21 i 22 kwietnia. Kto chce i może biorąc wolne w dniach 23-26 kwietnia przedłuży dni bez pracy (wliczając weekendy) do dziewięciu dni.

Majówka również wypada korzystnie. 1 maja 2019 roku to środa, a 3 maja – piątek. Biorąc wolne na dni 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja (poniedziałek, wtorek i czwartek), wliczając święta i weekendy – daje nam to dziewięć dni wolnego.

I dalej.

Gdyby połączyć ten tydzień wolnego z poprzednim (z poniedziałkiem Wielkanocnym i urlopem 26-30 kwietnia), biorąc siedem dni wolnego uzyska się w sumie 16 dni wolne od pracy. A gdyby Wielki Piątek również był wolny to 17 dni.

Wypadające 20 czerwca Boże Ciało (jak zwykle w czwartek), włącznie z urlopem w piątek 21 czerwca może dać długi, czterodniowy weekend. A gdyby ktoś planowane całotygodniowe wczasy, to dzięki ustawowemu wolnemu 20 czerwca „zaoszczędzi” jeden dzień urlopowy.

Wcześniej bo 9 czerwca wypadają ludowe Zielone Świątki (niedziela niehandlowa).

15 sierpnia, czyli Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i dzień Wojska Polskiego, wypada w czwartek. Wystarczy jeden dzień wolnego, żeby zrobić sobie czterodniowy, długi weekend.

Wszystkich Świętych 1 listopada 2019 roku wypada w piątek, a 11 listopada w poniedziałek. Zatem będziemy mieć z rzędu dwa przedłużone, bo trzydniowe weekendy.

Boże Narodzenie wypada w 2019 r. w środę i w czwartek. Gdyby okazało się, że w Sejmie przeszła ustawa o dniu ustawowo wolnym w Wigilię, to do pracy część Polaków nie pójdzie też we wtorek. Biorąc 2-3 dni urlopu i wolnych będzie aż dziewięć dni od 21 do 29 grudnia.

Przypomnijmy, że w Sejmie czeka na rozpatrzenie ustawa, złożona przez posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego, aby od 2019 r. dniami ustawowo wolnymi od pracy były Wielki Piątek i Wigilia Bożego Narodzenia.

W 2019 r. żadne święto państwowe nie przypada w sobotę, więc pracownikom nie będzie się należał dodatkowy dzień wolny.

źródło: www.solidarnosc.gda.pl