Komorowski podpisał nowelizację ustawy o zasiłkach macierzyńskich.
Świadczenie w wysokości 17 zł 77 gr staje się faktem!

0
1109

Prezydent Bronisław Komorowski – mimo, iż oficjalnie jest przeciwny dyskryminowaniu kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą, które zdecydują się na dziecko – to jednak podpisał kontrowersyjną nowelizację ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. To oznacza, że zasiłek macierzyński w wysokości 17 zł 77 gr dla kobiety, która prowadzi własną działalność gospodarczą krócej niż 2 lata, staje się faktem.

Nie pomogły apele i protesty różnych środowisk. Bronisław Komorowski podpisał rządowy projekt ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. To oznacza, że kobiety prowadzące własną firmę krócej niż dwa lata i opłacające w tym czasie preferencyjne składki ZUS, na urlopie macierzyńskim będą dostawać 17 złotych i 77 groszy miesięcznie zasiłku macierzyńskiego. 

Ponadto podpisana przez prezydenta Komorowskiego nowelizacja dyskryminuje również kobiety prowadzące własną działalność w porównaniu z kobietami pracującymi na etacie. Należy zauważyć, że pracująca na etacie mama prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80 proc. wynagrodzenia otrzyma już po miesiącu pracy. Przy pensji w wysokości np. 3,5 tys. zł na rękę, będzie otrzymywała otrzyma 2830 zł zasiłku przez kolejnych 12 miesięcy. W przypadku mam prowadzących własną działalność gospodarczą nie będzie to już takie proste. Po pierwsze – projekt zakłada, że aby po zmianach dostawać maksymalny możliwy zasiłek macierzyński, podwyższone składki trzeba opłacać przez rok. Po drugie – jeśli w tym okresie jako podstawę wyliczania ZUS przyjmie 5 tys. zł brutto, to mama po urodzeniu dziecka będzie otrzymywała zasiłek w wysokości 1436 zł miesięcznie.

Czytaj więcej: Prezydent zawiódł przedsiębiorcze matki. Nie zawetuje ustawy(PolskieRadio.pl)

źródło:http://niewygodne.info.pl/