Na świecie węglowe szaleństwo! Ceny tego surowca biją kolejne rekordy.
Ktoś podjął dobrą decyzję, aby przeczekać kryzys i nie zamykać polskich kopalni

0
793

Patrząc na to, co dzieje się na światowych rynkach w zakresie cen węgla, można zaryzykować stwierdzenie, że pogłoski o śmierci polskiego górnictwa były mocno przesadzone. Dobrze się stało, że nie posłuchaliśmy zagranicznych “ekspertów” i nie zamknęliśmy naszych kopalni. Cena “czarnego złota” bije właśnie kolejne rekordy. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy skoczyła z poziomu 55 do 97 USD za tonę. Ostatni raz takie wartości notowano w 2012 roku, kiedy polski sektor górniczy mógł się pochwalić zyskiem w wysokości 1,6 mld zł…

Na światowych giełdach wybuchło istne szaleństwo w zakresie węgla. Jeszcze w połowie kwietnia za 1 tonę tego surowca dostarczanego do portów Amsterdam – Rotterdam – Antwerpia (tzw. węgiel “ARA”) trzeba było płacić ok. 45 dolarów. We wrześniu cena ta wzrosła do 65 dolarów, by w ciągu kolejnych dwóch miesięcy ukształtować się na poziomie 85-87 dolarów za tonę. Jeszcze wyższą cenę notuje się obecnie na giełdzie Richards Bay w RPA (tzw. węgiel “RB”). W kwietniu było to ok. 52 dolarów za tonę. Do września cena ta urosła do poziomu 70 dolarów, by w ciągu kolejnych dwóch miesięcy wystrzelić w granicę 97 dolarów za tonę.

Przypomnijmy, że w 2012 roku, kiedy ceny węgla ARA / RB kształtowały się w przedziale 90 – 100 dolarów za tonę, polski sektor górniczy przyniósł 1,6 mld zł zysku netto. Rok wcześniej, kiedy ceny ARA / RB kształtowały się na poziomie 120 – 130 dolarów za tonę, polskie kopalnie odnotowały 3,0 mld zł zysku netto!

Wygląda więc na to, że – o ile trend na światowych giełdach się utrzyma – przyszły rok powinien być przełomowym dla sektora górniczego w Polsce. Zupełnie realna jest opcja zysku na poziomie kilkuset milionów złotych. Pozytywną perspektywę można odczytać choćby po zachowaniu akcji dwóch największych spółek węglowych notowanych na warszawskiej giełdzie. Jeszcze w styczniu za 1 walor Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) na giełdzie trzeba było płacić ok. 9 zł. Teraz kosztuje on 77 zł, co oznacza wzrost o ponad 750%! Za 1 walorBogdanki trzeba było płacić ok. 31 zł. Obecnie kosztuje on ponad 72 zł, co oznacza wzrost o ponad 130%.

Dobrze się stało, że nie posłuchaliśmy zagranicznych “ekspertów”, którzy doradzali zamknięcie naszych kopalni.Ważne będzie też to, aby rozpoczynający się okres prosperity znacznie lepiej (niż ostatnio) wykorzystać…

Źródło: Notowania cen węgla (Gornictwo.wnp.pl)

źródło: niewygodne.info.pl