Solidarność wspólnie z PIP wyegzekwuje 13 zł/h

0
753

 


NSZZ „Solidarność” zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy Romana Giedrojcia o uruchomienie wspólnej akcji mającej na celu wyegzekwowanie stosowania minimalnej stawki godzinowej przy umowach zleceniach. Jest to reakcja na coraz liczniejsze sygnały, że wielu pracodawców nie przestrzega obowiązującej od stycznia tego roku 13-złotowej stawki minimalnej.
Solidarność wspólnie z PIP wyegzekwuje 13 zł/h | Tysol.pl

– Mamy dużo zgłoszeń od osób zatrudnionych na zleceniach, które nadal nie mają aneksowanych umów. Znamy kilka przypadków, gdzie firmy w nowych ogłoszeniach oferują stawki poniżej obowiązującej kwoty 13 zł. Dochodzą do nas również sygnały, że niektóre podmioty idą jeszcze dalej i zamieniają umowy zlecenia na umowy o dzieło, choć gro z tych umów i tak powinno być umowami etatowymi. To pokazuje jak głęboko patologiczny jest to segment rynku pracy – czytamy w liście podpisanym przez przewodniczącego Piotra Dudę do ministra Gierdojcia.
Związkowcy zwracają uwagę, że wiele osób pracujących na umowach zleceniach, bojąc się utraty pracy nie zgłaszają się samodzielnie do PIP, a takie sygnały kierują bezpośrednio np. do NSZZ „Solidarność”.
– Dlatego zwracamy się do Pana Ministra o rozważenie uruchomienia wspólnej akcji egzekwowania nowego prawa, a także zwiększonej aktywności Państwowej Inspekcji Pracy w kontrolach stosowania minimalnych stawek godzinowych przy umowach zleceniach – wnioskuje NSZZ „Solidarność”, deklarując jednocześnie wsparcie i przekazywanie PIP informacji.

 źródło:www.tysol.pl/