26 maja 2015r. Zarząd ENERGA SA zaprosił na spotkanie Związki Zawodowe działające w Grupie ENERGA. Miał być przełom w relacjach między stronami.
Niestety było to spotkanie z ewidentną grą na czas. Zarząd chciał się tylko przedstawić, podkreślając fakt, że jest Nowy i jeszcze nie do końca we wszystkim zorientowany.
Wyraźnie uciekał od tematu wszczętych sporów zbiorowych dot. wzrostu płac, a przede wszystkim restrukturyzacji tłumacząc się tym, że nie zdążył jeszcze ocenić sytuacji. Zdążył jednak zauważyć nagłą i bardzo pilną potrzebę wszczęcia działań przeciwko mobbingowi i ogłosił powołanie Specjalnej Rady!!! Zastanawiające jest to, dlaczego akurat kwestia mobbingu stała się tak newralgiczna, czyżby aż tak widoczny był ten spadek zatrudnienia, który w Grupie ENERGA odbywa się w zatrważającym tempie? A może to taki temat zastępczy, aby było, o czym mówić i się chwalić, tak jak robił to poprzedni prezes oznajmiając na podstawie statystyk, że odbyło się 200 spotkań ze związkami zawodowymi?!! o co tu chodzi?!!
Jako pracownicy nie chcemy powtórki roku 2014, gdzie głównym celem jest tylko zysk dla akcjonariuszy, a przy okazji sowite premie dla Zarządu.
Co z tego ma pracownik? Co zyskuje przeciętny obywatel?
Jako Odbiorca płaci za kosztowną restrukturyzacje, za psujące się „inteligentne” liczniki, za liczne nie kompatybilne systemy, za reklamacje i głuche telefony na ścianie w ramach Obsługi Klienta, za wynajmowane szklane wieżowce i całą tą pseudo –nowoczesność oraz kredyty, które trzeba spłacać.
10 lutego 2015r. Związki Zawodowe zwróciły się do Zarządu ENERGA SA, pismem, w którym w 4 punktach przedstawiły warunki powrotu pracodawców do dialogu społecznego poprzez min. wstrzymanie restrukturyzacji, gwarancji zleceń dla własnych spółek zależnych, uregulowań powiązanych z PUZP
i wynikających z nich uprawnień dla sektora energetycznego oraz zachowania standardów BHP. Skutkiem braku odpowiedzi jest wszczęcie sporów zbiorowych co z kolei niesie za sobą konsekwencje dla pracodawców oraz wyznacza konkretną postawę załogi.
Nie dajmy się zwieźć hasłem, że przyszło „Nowe” Przełomem mogą być tylko rokowania w trybie sporów zbiorowych i podpisanie nowego porozumienia zbiorowego dla całej Grupy ENERGA.