Odwrót od wieku emerytalnego „67″ jeszcze w tym roku?

0
1124
Prezydencki projekt ustawy dotyczący powrotu do wieku emerytalnego sprzed reformy „67” zaaplikowanej nam przez rząd Donalda Tuska zostanie przegłosowany w Sejmie w ciągu dwóch tygodni – zapowiedziała w poniedziałek posłanka Beata Mazurek, rzeczniczka klubu PiS i przewodnicząca sejmowej Komisji polityki społecznej i rodziny.

Projekt ustawy przygotowany przez urzędników prezydenta Andrzeja Dudę zakłada przywrócenie wieku emerytalnego dla kobiet od 60 roku życia i dla mężczyzn od 65 roku. Prezydencki projekt znajduje się w podkomisji nadzwyczajnej powołanej do prac nad dokumentem.

– My zechcemy go (projekt) przeprowadzić na dwóch kolejnych posiedzeniach Sejmu – zapowiedziała Mazurek na antenie Polsat News.

Przywrócenie powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn zawarte w prezydenckim projekcie wniesionym do Sejmu wychodzi na przeciw oczekiwaniom i zmierza do wypełnienia zobowiązań wynikających z umowy programowej podpisanej przez Komisję Krajową z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą.

NSZZ „Solidarność” podnosi też kwestię kryterium stażowego, uprawniającego do wcześniejszego przejścia na emeryturę. Byłby on liczony według okresów opłacania składek na ubezpieczenia społeczne niezależnie od formy zatrudnienia i wynosiłby dla kobiet 35 lat, a dla mężczyzn 40 lat.

Czy w trakcie trwających prac parlamentarnych nad prezydenckim projektem zostanie on uzupełniony o możliwość przejścia na emeryturę w związku ze stażem pracy? Czas pokaże. Zależy to też od parlamentarzystów, którzy znaleźli się w Sejmie i Senacie dzięki wsparciu „Solidarności”. Tymczasem posłanka Mazurek twierdzi, że podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, które rozpocznie się w środę 19 października br., Komisja polityki społecznej i rodziny zajmie się tym, co wypracowała sejmowa podkomisja. Dodała, że jeśli pojawią się poprawki do projektu, będą one omawiane na następnym posiedzeniu Sejmu 3 i 4 listopada br. Wówczas projekt będzie  głosowany na posiedzeniu plenarnym.

– W listopadzie z całą pewnością ten projekt zostanie przegłosowany w Sejmie – podkreśliła rzeczniczka klubu PiS i zwróciła uwagę, że dotychczasowe prace w Sejmie nad projektem „trwały w ściśle określonym trybie”.

Po uchwaleniu przez Sejm ustawą zajmie się Senat.

Premier Beata Szydło poinformowała przed kilkoma dniami w rozmowie z Radiem Maryja, że projektem w sprawie obniżenia wieku emerytalnego, który przygotowała Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy „na pewno do końca tego roku on zostanie przyjęty”.

Projekt zgłoszony przez prezydenta Dudę trafił do Sejmu 30 listopada 2015 r. Jego pierwsze czytanie odbyło się 9 grudnia, potem trafił do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. W komisji 12 stycznia 2016 r. przeprowadzono wysłuchanie publiczne. 10 marca br. komisja utworzyła nadzwyczajną podkomisję, w której obecnie projekt się znajduje.

30 czerwca Komitet Stały Rady Ministrów rekomendował rządowi pozytywną opinię o projekcie. Obecnie wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci. W 2020 r. mężczyźni mają przechodzić na emeryturę w wieku „67”, a kobiety w 2040 r.

 źródło:www.solidarnosc.gda.pl