We wtorek (13 grudnia) przed pomnikiem Wolności Ojczyzny na pl. Solidarności w Olsztynie, odbyły się obchody upamiętniające 35. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
Generał Wojciech Jaruzelski 13 grudnia 1981 roku ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Na ulicach pojawiły się czołgi, wozy bojowe, żołnierze i milicjanci z karabinami. Władze internowały tysiące działaczy Solidarności, zaczęła się pacyfikacja zakładów, w tym najtragiczniejsza w kopalni Wujek, gdzie pluton specjalny ZOMO zabił dziewięciu górników. Wojna — ta myśl towarzyszyła Polakom w tamte grudniowe dni.
I o tych wydarzeniach można było usłyszeć we wtorek przed pomnikiem Wolności Ojczyzny na pl. Solidarności w Olsztynie. Tu regionalna Solidarność zorganizowała obchody upamiętniające 35. rocznicę dramatycznych wydarzeń. Były przemówienia. Zostały złożone kwiaty, zapłonęły znicze.
I jak wtedy, w grudniu 1981 roku, tak teraz paliły się koksowniki, byli „zomowcy”, z głośnika słychać było gen. Jaruzelskiego, jak obwieszcza Polakom, że został wprowadzony stan wojenny. Nie było tylko jednego — strachu, niepokoju, jak wówczas w grudniu 1981 roku.
W programie uroczystości znalazła się spotkanie pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny na Placu Solidarności oraz msza święta w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, zakończona spotkaniem opłatkowym w Domu Parafialnym.
W uroczystościach wzięli udział również członkowie Komisji Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Przy ENERGA-OPERATOR SA Oddział w Olsztynie.
źródło: olsztyn.gosc.pl; www.olsztyn24.pl