Repolonizacja gdańskiej energetyki

0
1173

Polska Grupa Energetyczna wykupiła za 4,27 mld złotych segment energetyczny francuskiego koncernu EDF w Polsce, w tym elektrociepłownie w Gdańsku i w Gdyni, przed „prywatyzacją” znane jako EC Wybrzeże. Teraz to PGE Energia Ciepła SA O. Wybrzeże.

To pierwsza z poważnych zmian właścicielskich w  przedsiębiorstwach Wybrzeża, które są bacznie obserwowane przez związkowców z „Solidarności”. Można by ten proces nazwać wstępem do „repolonizacji ciepła i energetyki”.

PGE sfinalizowała umowę kupna ośmiu elektrociepłowni należących dotychczas do Électricité de France. Aktywa EDF Polska to były elektrociepłownie: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie i Toruń oraz Elektrownię Rybnik.

Électricité de France (EDF International SAS i EDF Investment II B.V.) od 17 lat była graczem na naszym rynku. W tym czasie zatrudnienie w EC Wybrzeże spadło z 1,9 tys. do 311 osób kadry menadżerskiej i nadzorującej proces produkcji na blokach energetycznych. Ludzie odchodzili systematycznie w ramach programów dobrowolnych odejść, byli przenoszeni do spółek w ramach dywersyfikacji, odchodzili za porozumieniem stron, ale nigdy nie w procedurze zwolnień grupowych.

– Wielkim błędem była wyprzedaż tak strategicznego sektora jak energetyka, produkcja, zaopatrzenie w ciepło. Informację o niejako powrocie do macierzy przyjęliśmy z umiarkowanym optymizmem. Pracujemy i czekamy na konkrety. Czas pokaże co nam ta zmiana przyniesie – mówi Ryszard Gajewski,przewodniczący KM NSZZ „S” w EDF Polska Oddział Wybrzeże

Sprzedaż „ciepła” Francuzom nie była prywatyzacją. Zachodnie społeczeństwa nie wyzbywają się tego rodzaju usług.

W Électricité de France 83 proc. akcji ma francuskie państwo! Spółka mająca 76 mld euro obrotu jest więc państwowa jak koncern Polska Grupa Energetyczna, w której 57 proc. akcji ma polskie państwo. Zatem owa prywatyzacja polegała na tym, że państwowe elektrociepłownie o silnej lokalnej tożsamości gospodarczej sprzedano państwowemu koncernowi energetycznemu EDF, w którym rząd francuski ma 83 proc. akcji.

Transakcję poprowadziło grono uczniów Sorosa i Sachsa, entuzjaści rynku wolnego od rozsądku. Transakcję zaś sfinalizował Emil Wąsacz, minister skarbu państwa w rządzie AWS i UW premiera Jerzego Buzka.

Repolonizacja elektrociepłowni w Gdańsku i w Gdyni, które zbudowano dla zaopatrzenia w ciepło wewnętrznego rynku, przywraca ich znaczenie gospodarcze i społeczne.

źródło: www.solidarnosc.gda.pl