– Ja Ryszard Siwiec, zdrów na ciele i umyśle, po długiej walce i rozwadze postanowiłem zaprotestować przeciwko totalnej tyranii zła, nienawiści i kłamstwa, opanowującego świat – napisał w pozostawionym liście. 8 września 1968 dokonał samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia.
Ryszard Siwiec w czasie II wojny był żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie pracował jako księgowy w Spółdzielczej Wytwórni Win. Zajmował się także ogrodnictwem i hodowlą kur.
Nie potrafił zaakceptować ustroju komunistycznego. Interwencja wojsk Układu Warszawskiego, których część stanowiły oddziały polskie, w Czechosłowacji w 1968 r. skłoniła go do dramatycznego kroku.
8 września 1968 r. podczas Centralnych Dożynek na Stadionie X-lecia w Warszawie, w obecności przywódców PZPR, dyplomatów i 100-tysięcznej publiczności, Siwiec oblał się rozpuszczalnikiem i podpalił, krzycząc: “Protestuję!”. Przed samospaleniem rozrzucił na stadionie ulotki z apelem protestacyjnym. Zmarł 12 września 1968 r. w szpitalu w wyniku rozległych oparzeń. Został pochowany w Przemyślu.
Filmu o Ryszardzie Siwcu “Usłyszcie mój krzyk”, autorstwa Macieja Drygasa, dokumentalisty, do obejrzenia TUTAJ.
źródło: solidarnosc.org.pl