Olsztynianie zdecydowali jak będzie wyglądać nowa elektrociepłowania

0
794
Olsztynianie wybrali w głosowaniu projekt wyglądu nowej elektrociepłowni, która ma powstać do 2020 roku w tym mieście – poinformował olsztyński urząd miejski.
Biorący udział w głosowaniu mieszkańcy Olsztyna za najlepszy projekt uznali propozycję przedstawiona przez architekta Macieja Powązkę, który nazwał swój projekt “źdźbło trawy”. Ten pomysł zdobył prawie 2,8 tys. głosów, podczas gdy pozostałe dwa oceniane przez Olsztynian ok. 2,1 tys.

– Elementy instalacji stanowią w przenośni szare, nieregularne wielościany, kojarzące się jednej strony z cywilizacją, a z drugiej z naturą – wyjaśnia twórca projektu. – Kształty brył przypominają porozrzucane w terenie kamienie. Elewacje zostały poprzecinane dynamicznymi wcięciami w kolorze zieleni, przywodzącymi na myśl wyrastające spod leżących brył źdźbła traw. Natomiast kominy zostały jakby zamknięte w drewnianych skrzyniach.

Wybrana w plebiscycie koncepcja zostanie dołączona do dokumentacji zadania i będzie podstawą do opracowania projektu architektonicznego nowej elektrociepłowni.

Elektrociepłownia ma zostać uruchomiona w 2020 roku. Z końcem 2012 zgromadzenia wspólników olsztyńskiego MPEC-u upoważniło zarząd spółki do przeprowadzenia postępowania na “Wybór partnera prywatnego w celu świadczenia dostaw ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej, w trybie dialogu konkurencyjnego w oparciu o Ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym”. W maju 2013 r. wybrano pięć podmiotów, z którymi MPEC prowadzi dialog konkurencyjny, służący m.in. wypracowaniu technicznych rozwiązań inwestycji. Następnie miejska spółka ma ogłosić specyfikację istotnych warunków zamówienia, co umożliwi zainteresowanym firmom złożenie ofert. Umowa z wybranym wykonawcą ma zostać podpisana we wrześniu br.. Po sporządzeniu projektu technicznego w 2017 r. rozpoczną się prace budowlane, które powinny potrwać 24 miesiące.

Projekt zakłada powołanie spółki celowej do realizacji inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. MPEC wniesie do niej istniejącą ciepłownię w Kortowie i 8 ha gruntów pod budowę przy ul. Lubelskiej, za co otrzyma 40 proc. udziałów w spółce. Udział od 40 proc. do 45 proc. mają uzyskać Polskie Inwestycje Rozwojowe, które zadeklarowały wsparcie tego przedsięwzięcia. Partner prywatny, który wniesie wkład gotówkowy, ma objąć pakiet mniejszościowy ok.15 proc. udziału w spółce.

Moc elektrociepłowni, która do produkcji ma wykorzystywać tzw. paliwo alternatywne powstałe w wyniku przetwarzania odpadów komunalnych, ma wynieść 30 MWt i 10-11 MWe.

źródło:www.cire.pl